انقلاب­‌های صنعتی و تحولات آن:

صنعت به عنوان یکی از عناصر مهم “جامعه”و “اقتصاد” همواره در حال تغییر و پیشرفت است؛ و صنعتگران برای پیشرفت و ترقی مجبور به تطابق با اخرین تغییرات هستند.

بیشترین تغییرات نیز در دوره‌های مربوط به انقلاب‌­های صنعتی اتفاق می­‌افتد که به تبع آن شکاف­‌های عظیم بین صنعتگران “به روز” و “سنتی” ایجاد میشود . به طور کلی میتوان صنعت را به 4 دوره مختلف تقسیم کرد:

در طول قرون مختلف، همراه با کشف و پیشرفت تکنولوژی، مدیران و صنعتگرانی موفق بودند که با سرعت بیشتری با شرایط جدید سازگار شدند.قطعا با کشف برق و موتور های الکتریکی، شرکت‌­هایی که اصرار به استفاده از ماشین بخار داشتند بازنده های میدان بودند و به سمت ضررکردن و ورشکستگی هدایت شدند.و همین اتفاق بعد از شناخت قدرت ربات­های خودکار نیز تکرار شد، کسانی که  بر استفاده از نیروی کار انسانی در تمام زمینه ها پافشاری کردند، با افزایش سرعت تولید رقیبانی رو­به‌رو شدند که به جای استفاده از انسان ها از ربات­‌های خستگی­‌ناپذیر استفاده کردند.

سنتی هایی که تغییری در رویه کاریشان ایجاد نمی‌کنند و به روش کاری قبلیشان ادامه میدهند با گذشت زمان باعث حذف خودشان به دست خودشان میشوند. در واقع میتوان این برداشت را کرد که انقلاب های صنعتی در طولانی مدت باعث غربال شدن کارخانه ها می‌شوند و صنعتگرانی که خودشان را با شرایط و قوانین جدید وقف نمی‌دهند را تنبیه و جریمه می‌کنند؛ حتی گاهی این جریمه ها نه تنها باعث کاهش سودشان می‌شود بلکه به قیمت حذف دوره ای و یا حتی همیشگی صنعتگران میشود.

 

و اما این صنعت 4.0 پویا و جوان:

صنعت 4 یا همان IIoT، به صنعتی گفته می­شود که در آن تجهیزات و دستگاه ها با تغییرات اساسی و جدی رو به رو میشوند. برای مثال اگر تجهیزات یک کارخانه نسل 3 را ابزاری بی جان در نظر بگیریم که تنها کار مشخصی که برای آن ساخته شده‌اند را انجام دهند همان دستگاه در صنعت 4.0 از قدرت برقراری ارتباط برخوردار خواهد بود به نحوی که میتواند شما را از وضعیت خودش با خبر کند، در مواقع اضطرار برای شما اخطار بفرستد و حتی گزارش و تحلیل از اوضاع در اختیار شما قرار دهد. 

IIoT یا همان صنعت 4.0 به عنوان یک تکنولوژی نوپا و رو به رشد ، امکاناتی در اختیار صنعتگران قرار می­دهد که به کمک آن­‌ها می­توانند به بسیاری از پارامتر­ها به صورت برخط (online) دسترسی داشته باشند و دید جامع و کاملی نسبت به تجهیزات و خط تولید به کارفرمایان می‌دهد .

 

کاربرد های اینترنت اشیا در صنایع مختلف:
 1. صنایع معدنی
 2. نفت و گاز
 3. پتروشیمی
 4. آب و فاضلاب
 5. شبکه توزیع برق
 6. غذایی
 7. خودرو
 8. مراکز داده و شبکه

 

مزایای اینترنت اشیاء صنعتی:
 1. امنیت
 2. نگهداری پیشگیرانه/پیشگویانه
 3. بازدهی کارخانه
 4. زمان راه اندازی پروژه
 5. هزینه های کارخانه
 6. آلودگی زیست محیطی
 7. مصرف انرژی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Name *