صنعت: معدن(زنجیره فولاد)
کارفرما: شرکت مهندسی فکور صنعت تهران
کارخانه: کنسانتره سنگ آهن هماتیتی جلال آباد
ظرفیت تولید: 600 هزار تن در سال

 

شرکت آرمان نوآوران مانا برای اولین بار توانست تا در یک کارخانه کنسانتره سنگ آهن، بستر تکنولوژی IoT را پیاده سازی کند. پیش نیاز این پروژه نوین برگزاری جلسات متعدد میان مدیران شرکت آرانوما و کارفرمای محترم بود تا با شناخت دقیق و کامل نیازهای کارفرما بتوانند راه حل های متناسب با آن نیاز ها با بهره گیری از تکنولوژی اینترت اشیاء صنعتی(IIoT) ارئه دهند که در نتیجهء اجرای موفق این پروژه اعتماد مدیران صنعتی جلب شد.

در ذیل به ارائه خلاصه ای از مراحل این پروژه نوین میپردازیم:

 • در فاز اول پروژه، گروهی از مهندسین شرکت آرانوما جهت کسب اطلاعات کافی از کارخانه به شناخت خط تولید کارخانه پرداختند و پس از آن برای بررسی دقیق تر، تحقیقات میدانی خود را آغاز کردند. بعد از شناخت اولیه، متخصصین این شرکت با استفاده از ابزار و تکنیک های به­روز اقدام به شبیه سازی سیستم اتاق کنترل کارخانه کردند که پس از انجام اقدامات فوق، موفق به یافتن محدودیت ها و ملزومات جهت پیاده سازی بستر IoT درکارخانه شدند.

 • حال نوبت پیاده سازی IoT در محیط کارخانه بود که این امر با استفاده از میان افزارهای مبدل پروتکل های صنعتی به لایه اپلیکیشن و نصب و راه اندازی نرم افزارها و سخت افزار های مورد نیاز صورت پذیرفت. پس از فراهم آوردن زیر ساخت مناسب جهت انتقال امن سیگنال تجهیزات خط تولید به سرویس ابری آرانوما، اقدام به تجمیع داده ها در Cloud نمودند. سپس با پردازش اولیه داده های منتقل شده در Ara.Cloud ، داده های خام به اطلاعات مهم و کاربردی کارفرما تبدیل شد.
 • شرکت آرانوما برای نمایش اطلاعات در لایه سرویس، 4 محصول نرم افزاری با کاربرد های متنوع را طراحی و پیاده سازی نموده است که کاربران با سطوح دسترسی مختلف میتوانند از امکانات آنها استفاده نمایند. ویژگی مشترک همه این محصولات، پایش و مدیریت آنلاین کارخانه از راه دور میباشد. برای آشنایی بیشتر با این محصولات میتوانید به بخش محصولات و خدمات در منوی بالای صفحه مراجعه نمایید.(عکس از مجموعه محصولات)
 • در راستای کاهش هزینه های توقفات خط، متخصصین شرکت آرانوما پس از شناخت کامل فرآیند کارخانه جلال آباد و تجهیزات مهم، به تحقیق و توسعه در زمینه خرابی این تجهیزات پرداختند که به نصب سنسورهای تکمیلی جدیدی که اطلاعات بیشتری در مورد تجهیزات حیاتی در اختیار مدیران کارخانه قرار میداد منجر شد.
 • حال داده هایی که از سنسور های پیشین و اضافه شده به کارخانه منتقل شده­اند در اختیار کارشناسان تحلیل داده قرار میگیرد تا بتوانند با استفاده از تکنیک های یادگیری ماشین(Machine Learning) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به مدل های کارآمد و مفید دست پیدا کنند. شاید بتوان تحلیل داده را یکی از نتایج مهم و نهایی IoT دانست؛ چرا که با کمک این اطلاعات است که میتوان در نهایت به اهدافی بلند مدت همچون تعمیرات پیشگویانه(PdM) دست پیدا کرد.

یکی از اهداف همیشگی شرکت­های موفق حرکت به سمت افزایش بهره­وری و تولید و همچنین کاهش هدر رفت منابع اعم از انرژی، قطعات یا تجهیزات و نیز منابع انسانی است. همین امر سبب می­شود که به دنبال بهینه سازی در ابعاد مختلفی باشند و رویکرد مثبتی نسبت به طرح پیشنهادی آرانوما داشته باشند.

نتایج پیاده سازی بستر IoT در کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی فکور صنعت(جلال آباد):

 • مانیتورینگ و کنترل از راه دور کارخانه
 • اطلاع آنی از خرابی های تجهیزات و توقفات خط
 • تحلیل پیوسته Trend سنسورها و تجهیزات
 • دریافت و تحلیل گزارشات خرابی های خط و پایش تعمیرات اپراتور
 • تصمیم گیری به موقع توسط مدیران فنی و ارشد
 • ارتقاء تعمیرات پیشگیرانه(PM)